Close nav
close the mobile menu
dummy

Ev Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Ev Alırken İlk Önce Bütçenizi Belirlemelisiniz.

Ev almaya karar verdiğinizde ilk olarak bütçenizi belirlemelisiniz. Kredi yöntemine başvuracaksanız, bankalardan gelirinize göre ne kadar kredi çekeceğinizi belirlemeniz gerekmektedir.

Emlakçı Komisyonu

Almak istediğiniz evin emlakçıdan satışa sunulup sunulmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu durumda emlak masrafıyla da karşılaşırsınız. Emlakçı komisyonuyla birlikte bütçenizin daha da zorlanacağını göz önünde bulundurmalısınız. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız sahibinden satılık ilanlara bakmanız gerekmektedir.

Karşılaştırma

Kesin karar vermeden önce mutlaka beğenip, uygun bulduğunuz evler arasında karşılaştırma yapmanız gerekmektedir. Fiyat, büyüklük, evin konumu, ulaşım imkanları gibi kıyaslamalar yaparak sizin için en doğru kararı vermeye çalışmalısınız.

Krediye Uygunluk

Almayı düşündüğünüz evin krediye uygunluk durumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer uygunluk göstermiyorsa hem zaman kaybı hem de yine bu durumun daha sonra öğrenilmesinden dolayı ekspertiz ücretinin iade edilmesinden dolayı zarara uğramanıza neden olur.

Piyasa Değeri
Almak istediğiniz evin piyasa değerini araştırmanız gerekmektedir. Bunun için Muadili ev ve kira fiyatına göre ev değeri belirleme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Muadili Ev Yöntemi

Aynı metrekare, konum, katta yer alan bütün benzeri konutların fiyatlarının ortalamasının yapılmasıdır. Kira bedeli yöntemi ise almayı düşündüğünüz evin muadillerinin kira ortalamasının 215 ile çarpılması sonucunda ev fiyatının bulunması durumudur. Bu iki yöntemi uygulayarak aldığınız ortalama ile daha sağlıklı bir sonuç elde etmeniz mümkündür.

İpotek Ve Haciz Kaydı

Almayı düşündüğünüz evin haciz kaydı varsa bu haciz kalkmadığı sürece kredili ya da kredisiz tapuyu almanız kesinlikle mümkün değildir. Yine evin ipotekli durumunda olması halinde ipoteği kabul etmediğiniz sürece tapuyu almanız mümkün değildir.
Bunlar dışında evin boyası, badanası, rutubet durumu, ulaşım imkanları, komşuluk ilişkileri, sosyal merkezlere uzaklık yakınlık gibi durumları da araştırıp kararınızı mutlaka öyle vermeniz gerekmektedir.

                                  satilikdaire.com


Anahtar Kelimeler: Alırken Etmeliyiz? Dikkat Ev Neye

İLAN VER!